letecký pohled na Údavy hasičská soutěž opravená zbrojnice Údavské osmičky hasičská fontána rybářské závody hasičská soutěž

Zájezd do Jeseníků se vydařil

   V sobotu 16.6.2018 pořádal SDH Údavy již několikátý autobusový zájezd za krásami naší země. Tentokrát jsme se vydali na severovýchod do Jeseníků. Cílem byla přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně a pamětihodnosti ve Velkých Losinách. Bohudík nám přálo počasí, celý den nás doprovázelo sluníčko a dávalo výletu krásnou letní atmosféru. V elektrárně jsme strávili tři hodiny, a přesto jsme skoro "nestíhali", protože v areálu Dlouhých strání toho bylo k vidění opravdu hodně. Nejen technické divy, ale také rozhledy po okolních horách nás uchvátily. Nejvyšší horu Moravy Praděd jsme od horní nádrže přečerpávací elektrárny měli skoro na dosah. Po dobrodružném sjezdu do údolí (někteří mladí účastníci zájezdu využili k 17 km dlouhému sjezdu koloběžky) a obědě v restauraci "Lyžárna" jsme se přesunuli do Velkých Losin, kde nás jako první čekalo Muzeum papíru v budově poslední ruční papírny v republice. Byli jsme zasvěceni do prastaré techniky výroby papíru a byli svědky ukázky této práce. Po rychlém kafíčku jsme poodjeli k losinskému zámku, který je znám především díky čarodějnickým procesům ze 17. století. Zámek je jako jeden z mála u nás v původním stavu z této doby včetně mobiliáře, takže jsme se přenesli o nějaká čtyři století zpátky bez problémů. Navíc poutavý výklad tamní průvodkyně byl skutečně zasvěcený. Po náročném programu jsme se z posledních sil usalašili v penzionu Jirsák ve Vikýřovicích, kde provozují také minipivovar. Než se dostalo všem žíznivým výletníkům něco pěnivého na stůl sice chvíli trvalo, ale večeře s jesenickými pivy nás s posádkou penzionu udobřila. Na zpáteční cestě už jsme obstarávali pouze poslední dárky z výletu - olomoucké tvarůžky v motorestu ve Studené loučce. V poslední fázi cesty autobusem se dostalo dokonce i na zpěv, i když pěvecký sbor z našeho kolektivu asi nikdy nebude. Ale o to byl výkon pěvců po obsluze stewarda statečnější! Na závěr poděkujme všem, kteří zájezd připravili, a také městu za finanční podporu k zajištění dopravy. Když jsme se blížili k našim domovům, už se vyrojily otázky typu "a kam pojedeme příště?". Tak si zazpívejme "někdy příštěe....snad na výletu nechytíme klíštěe...". Obrázky jsou ve Fotogalerii z akcí.

záj18

Aktuality

30.6.2024 účast, počasí, výkony více...
2.6.2024 opožděně padesátiny více...
20.5.2024 hrady, lodě, podzemí... více...

Kalendář akcí

Kontakty

SDH Údavy
Údavy 43
58263 Ždírec nad Doubravou

IČ: 15060390

Bankovní spojení
č.ú. 103449740/2250

info@sdhudavy.cz
www.sdhudavy.cz

Náměty a připomínky k webu adresujte kronikáři SDH Oldřichu Miltovi.
telefon 774 277 622
e-mail oldrich.milt@seznam.cz


Nordic Telecom