letecký pohled na Údavy hasičská soutěž opravená zbrojnice Údavské osmičky hasičská fontána rybářské závody hasičská soutěž

Údavská záhada - kráter v poli

   Na Štědrý den při vycházce po poli kolem lesa zvaného Hatě našli Mirek a Vojta Rothanzlovi několikametrový kráter propadlé země přímo uprostřed pole. Jak se tam vzal, zatím nikdo neví. Můžeme se jen domnívat...v knize Politický okres chotěbořský z roku 1892 popisuje Josef Věnceslav Neudörfl v oddílu o Údavech tuto skutečnost: "R. 1848 počaly tu kutati po železe A. Veith a svob. pán Löweneur-Grünwall na Studenci s výsledkem nevalně příznivým". Zkoušeli tu tedy dolovat železnou rudu, jak se v okolí (Ransko atd.) dělo velmi často. Je to snad propad do některé bývalé šachty po dolování? Jinou odpověď zatím nemáme. Rozhodně si ale dávejte při vycházce k lesu pozor. Při současných deštích může být pobyt v okolí jámy nebezpečný! Začátkem ledna nájemce pozemku díru ohradil páskou, tak se snažte toto opatření respektovat. Video ze 7.1.2019 najdete v sekci Videa obce a okolí.

d1

d2

Aktuality

19.3.2019 2. místo ve Zlatém erbu více...
17.3.2019 v báječné atmosféře více...
13.3.2019 na co se můžete těšit v sobotu 16.3.2019 více...

Kalendář akcí

přijďte pomoci uklidit v okolí obce více...
účast členů žádoucí více...
a minipivovaru Ohrada více...

Kontakty

SDH Údavy
Údavy 43
58263 Ždírec nad Doubravou

IČ: 15060390

info@sdhudavy.cz
www.sdhudavy.cz

Náměty a připomínky k webu adresujte kronikáři SDH Oldřichu Miltovi.
telefon 774 277 622
e-mail oldrich.milt@seznam.cz


FORTECH