letecký pohled na Údavy hasičská soutěž opravená zbrojnice Údavské osmičky hasičská fontána rybářské závody hasičská soutěž

Údavská záhada - kráter v poli

   Na Štědrý den při vycházce po poli kolem lesa zvaného Hatě našli Mirek a Vojta Rothanzlovi několikametrový kráter propadlé země přímo uprostřed pole. Jak se tam vzal, zatím nikdo neví. Můžeme se jen domnívat...v knize Politický okres chotěbořský z roku 1892 popisuje Josef Věnceslav Neudörfl v oddílu o Údavech tuto skutečnost: "R. 1848 počaly tu kutati po železe A. Veith a svob. pán Löweneur-Grünwall na Studenci s výsledkem nevalně příznivým". Zkoušeli tu tedy dolovat železnou rudu, jak se v okolí (Ransko atd.) dělo velmi často. Je to snad propad do některé bývalé šachty po dolování? Jinou odpověď zatím nemáme. Rozhodně si ale dávejte při vycházce k lesu pozor. Při současných deštích může být pobyt v okolí jámy nebezpečný! Začátkem ledna nájemce pozemku díru ohradil páskou, tak se snažte toto opatření respektovat. Video ze 7.1.2019 najdete v sekci Videa obce a okolí.

d1

d2

Aktuality

2.6.2024 opožděně padesátiny více...
20.5.2024 hrady, lodě, podzemí... více...
9.5.2024 čestný starosta sboru slaví 85 více...

Kalendář akcí

kdo, kdy, kde, jak atd. více...
18. ročník je za dveřmi více...

Kontakty

SDH Údavy
Údavy 43
58263 Ždírec nad Doubravou

IČ: 15060390

Bankovní spojení
č.ú. 103449740/2250

info@sdhudavy.cz
www.sdhudavy.cz

Náměty a připomínky k webu adresujte kronikáři SDH Oldřichu Miltovi.
telefon 774 277 622
e-mail oldrich.milt@seznam.cz


Nordic Telecom