letecký pohled na Údavy hasičská soutěž opravená zbrojnice Údavské osmičky hasičská fontána rybářské závody hasičská soutěž

Houby - malá poradna

Houby momentálně rostou ve velkém a z lesa do vsi pravidelně putují téměř všichni sousedé s plnými koši, taškami a kapsami hřibů a jiných pochoutek. Proto i v hospůdce U lípy pravidelně konzultujeme své úlovky a zážitky z lesa. A někdy si povídáme o tom, co a jak kdo našel, jak se jednotlivé houby poznají a co se s nimi dělá apod. Pro zájemce přinášíme malého průvodce po našich lesích a pokus o srovnání podobných druhů. Není to ovšem žádný atlas, jen pomůcka pro ty, kteří mají potíž s rozzenáním některých častých houbiček. Pokud vám to pomůže, tím lépe. Nejdůležitější radou je ovšem sbírat jen to, co bezpečně poznám. Z okolních lesů tedy malá ukázka - a přání dobré chuti při houbové hostině.

Protože rostou hlavně hřiby, začněme u nich:

Vlevo Hřib žlučník (nejedlý), vpravo Hřib smrkový

Hřiby

Vlevo Hřib borový, vpravo Hřib smrkový

Hřiby 2

Pozor na záměnu - vlevo Hřib kříšť (nejedlý), vpravo Hřib kovář (po tepelné úpravě jedlý)

Hřiby 3

A ještě dva jedlé hřiby - vlevo Hřib (Klouzek) strakoš, vpravo Hřib nachovýtrusný

Hřiby 4

Další krasavci - Křemenáči - vlevo březový, vpravo osikový

Křemenáči

Kozák březový a Křemenáč březový

Kozák a Křemenáč

Kozáci mají i tmavší varianty - "kapucínky"

Kapucínek

Bedlu vysokou vpravo poznáte, vlevo je obdoba, ale s "rourkami" - Šiškovec černý (vzácný, ale tento je z nedalekého údolí Doubravky)

Šiškovec a bedla

A jsme u lupenatých - diskutované a některým houbařům neznámé ryzce, které vynikají kořeněnou chutí - vlevo Ryzec pravý (také smrkový - vytéká z něj na řezu oranžové mléko), vpravo Ryzec syrovinka (bílé mléko)

Ryzce

Další podobnost - vlevo Liška obecná, vpravo Lištička pomerančová, obě jedlé, kvalitou však vítězí ta první

Lišky

Jinak barevné - vlevo Čirůvka fialová, skvělá voňavá podzimní houba, vpravo nejedlý Pavučinec kozlí

Čirůvka a Pavučinec

A na závěr to nejdůležitější - kdo chce lahodné řízky z růžovek, musí je dobře znát. Muchomůrku růžovku (vlevo) bezpečně poznáte od jiných muchomůrek - vpravo např. Muchomůrka citronová - podle toho, že má na prstenu (sukýnce) svislé rýhy. Ostatní podobné muchomůrky kromě šedivky (a ta je jedlá) je nemají.

Muchomůrky

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuality

2.6.2024 opožděně padesátiny více...
20.5.2024 hrady, lodě, podzemí... více...
9.5.2024 čestný starosta sboru slaví 85 více...

Kalendář akcí

kdo, kdy, kde, jak atd. více...
18. ročník je za dveřmi více...

Kontakty

SDH Údavy
Údavy 43
58263 Ždírec nad Doubravou

IČ: 15060390

Bankovní spojení
č.ú. 103449740/2250

info@sdhudavy.cz
www.sdhudavy.cz

Náměty a připomínky k webu adresujte kronikáři SDH Oldřichu Miltovi.
telefon 774 277 622
e-mail oldrich.milt@seznam.cz


Nordic Telecom