letecký pohled na Údavy hasičská soutěž opravená zbrojnice Údavské osmičky hasičská fontána rybářské závody hasičská soutěž

Houby - malá poradna

Houby momentálně rostou ve velkém a z lesa do vsi pravidelně putují téměř všichni sousedé s plnými koši, taškami a kapsami hřibů a jiných pochoutek. Proto i v hospůdce U lípy pravidelně konzultujeme své úlovky a zážitky z lesa. A někdy si povídáme o tom, co a jak kdo našel, jak se jednotlivé houby poznají a co se s nimi dělá apod. Pro zájemce přinášíme malého průvodce po našich lesích a pokus o srovnání podobných druhů. Není to ovšem žádný atlas, jen pomůcka pro ty, kteří mají potíž s rozzenáním některých častých houbiček. Pokud vám to pomůže, tím lépe. Nejdůležitější radou je ovšem sbírat jen to, co bezpečně poznám. Z okolních lesů tedy malá ukázka - a přání dobré chuti při houbové hostině.

Protože rostou hlavně hřiby, začněme u nich:

Vlevo Hřib žlučník (nejedlý), vpravo Hřib smrkový

Hřiby

Vlevo Hřib borový, vpravo Hřib smrkový

Hřiby 2

Pozor na záměnu - vlevo Hřib kříšť (nejedlý), vpravo Hřib kovář (po tepelné úpravě jedlý)

Hřiby 3

A ještě dva jedlé hřiby - vlevo Hřib (Klouzek) strakoš, vpravo Hřib nachovýtrusný

Hřiby 4

Další krasavci - Křemenáči - vlevo březový, vpravo osikový

Křemenáči

Kozák březový a Křemenáč březový

Kozák a Křemenáč

Kozáci mají i tmavší varianty - "kapucínky"

Kapucínek

Bedlu vysokou vpravo poznáte, vlevo je obdoba, ale s "rourkami" - Šiškovec černý (vzácný, ale tento je z nedalekého údolí Doubravky)

Šiškovec a bedla

A jsme u lupenatých - diskutované a některým houbařům neznámé ryzce, které vynikají kořeněnou chutí - vlevo Ryzec pravý (také smrkový - vytéká z něj na řezu oranžové mléko), vpravo Ryzec syrovinka (bílé mléko)

Ryzce

Další podobnost - vlevo Liška obecná, vpravo Lištička pomerančová, obě jedlé, kvalitou však vítězí ta první

Lišky

Jinak barevné - vlevo Čirůvka fialová, skvělá voňavá podzimní houba, vpravo nejedlý Pavučinec kozlí

Čirůvka a Pavučinec

A na závěr to nejdůležitější - kdo chce lahodné řízky z růžovek, musí je dobře znát. Muchomůrku růžovku (vlevo) bezpečně poznáte od jiných muchomůrek - vpravo např. Muchomůrka citronová - podle toho, že má na prstenu (sukýnce) svislé rýhy. Ostatní podobné muchomůrky kromě šedivky (a ta je jedlá) je nemají.

Muchomůrky

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuality

3.12.2022 jako vždy první v okrsku více...
4.11.2022 uklidili jsme co se dalo více...
25.10.2022 s několika změnami více...
19.10.2022 28. říjen zůstane volným dnem více...

Kalendář akcí

opět zhodnotíme práci sboru více...

Kontakty

SDH Údavy
Údavy 43
58263 Ždírec nad Doubravou

IČ: 15060390

Bankovní spojení
č.ú. 103449740/2250

info@sdhudavy.cz
www.sdhudavy.cz

Náměty a připomínky k webu adresujte kronikáři SDH Oldřichu Miltovi.
telefon 774 277 622
e-mail oldrich.milt@seznam.cz


FORTECH